Taktika a technika lovu kaprů

Vítejte v poradně Nikl Teamu

Máte-li jakoukoliv otázku z oblasti kaprařiny, Nikl Team Vám na tomto místě pomůže nalézt odpověď! V případě, že nenajdete podobný dotaz v archivu poradny, položte nám novou otázku.

Pokud v nás vložíte svou důveru a rozhodnote se u nás nakupit, naleznte veškerý sortiment určený pro lov kapra v sekci Kaprařina.

Chci poslat dotaz

#862 15. 1. 2010 Jak lokalizovat kapry na zarostlém revíru bez echolotu?

ales: Dobrý den jsem se chtel zeptat jak vihledat spravne ryby v hodne zrostlich vodám bez pomocí sonaru nebo echolotu , víte mi tady máme takovou piskovnu jsu tady 17 kg a vic kapřici ale je na ni jedna vada hrozne strasne moc řas až na hladinu tak jse chvi vas zeptat jak vyhledat ryby v takovéto vody bez echolotu sonaru

Nikl Team

Dobrý den Aleši,

v tomto případě Vám doporučíme se zaměřit na co nejdůkladnější pozorování lokality. Tam, kde se budou kapři nejčastěji objevovat Vám doporučujeme i chytat.

Můžete využít i služeb markeru, který Vám pomůže odhalit profil dna. Teoreticky se dá říci, že by neměla být špatná místa v čistým dnem bez řas v blízkosti vázek nebo velkého rostlinného porostu.

Ať se Vám daří, Nikl team.

#854 15. 1. 2010 Backlead

Michal Vaněk: Dobrý den. Chtěl bych se zeptat k čemu slouží backlead a jak se používá pro chytání na hluboké vodě. Děkuji michal.

Nikl Team

Dobrý den Michale,

backleady slouží k "přilepení" vlasce ke dnu. Často se může stát, že našponovaný vlasec nebo pletená šňůra kapry plaší. Také nečistoty unášené říčním proudem nebo vlnami se lepí na vlasce a znepříjemňují nebo znemožňují rybolov. I lodě, čluny a surfaři mohou působit problémy, které pomocí backleadu vyřešíte.

O používání zpětných olov - backleadů máme na našem webu podrobný článek, který doporučujeme si přečíst. Určitě Vám pomůže - zde.

Hodně štěstí, Nikl team.

#844 14. 1. 2010 Technika lovu s povoleným vlascem

Koudela Tomas: Dobrý den
Chtěl bych se zeptat na chytání s povolenými vlasci nemám s tím žádnou zkušenost . Hodně jezdím na pískovnu chytám asi 40 m od břehu a dno pada asi do 4 m ale už téměř u břehu . Chci se zeptat je vhodné použít techniku povolených vlasců ? Technika - po nahození vlasec dotáhnu a poté uvolním a nechám klesnout na dno a bez svingeru ? Jak poznám padák ?
Moc děkuju za odpověď
Dotaz k produktu: Carp´R´Us - Clearwater Fluorocarbon Mainline - kmenový vlasec

Nikl Team

Dobrý den Tomáši.

Tato technika lovu má svá omezení, které je z důvodu bezpečnosti kaprů nezbytné respektovat. Lze ji využít pouze tam, kde nehrozí aby vlasec uváznul do překážek na dně. Je tedy třeba velmi dobře znát podvodní terén.Je totiž naprosto zbytečné riskovat bezpečnost kaprů touto nedbalostí.

K samotnému lovu. Tato technika Vám přináší možnost naprosto přirozené a maximálně nenápadné prezentace. My ji však používáme převážně na kratší vzdálenost od břehu, kdy se kapr po záběru většinou vydá na úprk směrem od nás. Na delší vzdálenost je proto lepší použít malé závěsné Backleady, keré spustíte po vlasci a ty Vám zajistí, že vlasec bude kopírovat dno. Navíc v případě jejich použití můžete použít lehký swinger, díky němuž nebudete mít problém i se zaznamenání "padáků".

Pokud se rozhodnete pro lov s povoleným vlascem, zvolte tedy čisté dno a lovte v kratší vzdálenosti od břehu- tzn. asi do 25ti metrů od břehu. Nahoďte montáž jako obvykle, nechte klesnout ke dnu. Lehce došpunujte a vlasec následně povolte tak, aby si lehnul na dno. Pro toto použití se nejideálněji hodí fluorocarbonový kmenový vlasec Clearwater XT. Je velmi těžký a krásně proto kopíruje dno. Navíc má naprosto perfektní vlastnosti, což jej staví na naprostý vrchol mezi fluorocarbonovými vlasci které jsou na trhu dostupné.

Doufáme, že se Vám budou naše poznatky hodit a dopomohou Vám k ulovení Vašeho vysněného úlovku.

S pozdravem Nikl team.

#843 14. 1. 2010 Jak začít krmnou kampaň?

Martin: Dobrý den..... tak snad už vás otravuji naposled : ) chci chytat na přehradě,najdu si nějakou hranu echolotem kde se kapři zdržují,bude to na jaře,chci použít boilies ( MED a OLIHEN ), pokusím se chytat u břehu asi tak od 8 do 15 metru,protože tam rychle klesá voda,pokusím se prvních 10 dní krmit jak říkáte pul kila ( a chci se zeptat má to cenu přidávat při zakrmování kukuřici a řepku? Je tu dost Cejnu a Plotic). Tak aby ty kapry neplašily a zaroven by tu asi bylo brzo hodně dravcu.Máte ještě nějaký boilies ktery bych mohl k tomu přidat? Děkuji MOC za vaší ochotu při mojích dotazech Martin

Nikl Team

Dobrý den Martine,

váš popsaný postup a nastíněná taktika lovu je určitě správným krokem. Místo zlomu v blízkosti břehu je často pro lov kaprů opravdu vynikající. Z hlediska techniky lovu si pouze dejte pozor, abyste si ryby neplašil vlascem nataženým vodním sloupcem. Doporučujeme určitě v takové situaci použít backleady a špičky prutů ve vidličkách namířit přímo na nástrahy.

Ohledně taktiky vnadění - určitě zkuste ze začátku - řekněme první dva dny na své místo rozházet větší množství krmení - včetně kukuřice a řepky. Uděláte tím na dně rozruch, ve kterém vám pomůžou právě bílé ryby. Velcí kapři vám sem nenajedou, ale budou zvědaví a budou se držet v blízkosti. Od třetího dne vnaďte pouze vysušeným boiliesem, který pro cejny nebude už tak atraktivní, ale velcí kapři si na něm pochutnají...

Pro takový účel doporučíme z našeho sortimentu boilies RRR Pepper s Kolínským lososem nebo Krvavé peklo s Krakaticí. Oba tyto druhy boilies Vám nachytají velké kapry, přitom jsou cenově velmi zajímavé.

Přejeme úspěšný lov a pěkný den!

#837 13. 1. 2010 Jaká je optimální denní vnadící dávka boilies?

Martin: Dobrý to jsem ještě já, ještě jednu věc prosím,kolik je potřeba KS na dlohodobé zakrmování deně? Máte nějakou radu? Všude píšou něco jiného. Dekuji Martin

Nikl Team

Dobrý den Martine,

tahle otázka je svým charakterem velmi podobná vášemu předchozímu dotazu. Také nelze jednoznačně zodpovědět jaká je optimální jednorázová vnadící dávka boilies pro dlouhodobé krmení. Kaprařina není záležitostí normativní a nelze vyřknout exaktní množství návnady které splní vždy a všude svoji funkci.

Trochu absurdně ale naprosto pravdivě se dá říct, že obecně je dobré držet se vnadících dávek mezi 100gr a 10kg boilies. Tak velký rozptyl je skutečně v reálu možný a má své opodstatnění. Je rozdíl, pokud chcete lovit na jaře v prohřáté vodě na lokalitě se spoustou hejn velkých ryb nebo vesnickém rybníčku s nasazenými kapry a několika odrostlými násaďáky.

Kaprařina je mimořádně pestré odvětví rybolovu a čím více se v ní učíte, tím více poznáváte, že nic není stoprocentní a je potřeba být stále ve střehu a přemýšlet nad tím, co děláte.

Vyzkoušejte začít s půl kilogramem boilies a podle výsledků a reakcí ryb vaši krmnou dávku upravujte. To je určitě nejlepší cesta jak nabýt potřebné zkušenosti a dosáhnout u vody výsledků.

Přejeme pěkný den!

#830 13. 1. 2010 Chci chytat jen s peletama - jak vnadit?

Radim: Ahoj,možná se to bude zdát divný ,ale letos to chci prostě udělat takto...Chci se letošní sezonu zaměřit na lov kaprů a to především jen na pelety např.Magic Pellets 20mm a nebo halibut..a nevím jakou strategii vnadění mám udělat.Jestli krmit jen partiklem a pod háček peletu nebu mám dát např.jen pár pelet kolem montáže?
Dotaz k produktu: Nikl Halibut pelety s dírkou 1kg

Nikl Team

Ahoj Radime,

chytání s peletami je mimořádně účinná metoda, se kterou při správné technice a taktice vnadění zajieš spoustu akce. Pokud ti nejde cíleně o lov velkých kaprů, je lov s peletama často co do kvantity úlovků efektivnější než lov na boilies.

Je však potřeba vyjít z profilu zarybnění našich vod nebo ještě lépe ze zarybnění tvojí konkrétní vytipované vody. Pelety jsou totiž někdy až příliš atraktivní a zaujmou ne pouze kapry, ale i bílou rybu. Především cejni, kterých je u nás opravdu hodně, jsou známí milovníci halibutek.

Rozhodně to ale chce vyzkoušet u vody a až na základě praktické zkušenosti vyvozovat závěry o účinnosti metody lovu výhradně s peletami. O peletách je známo, že velmi dobře fungují v kombinaci s partiklovými návnadami - kukuřice, řepka, konopí, pšenice ale třeba i tygřáky. Naší metodou volby by v tomto případě byl určitě bohatěji prokrmený koberec složený z mixu partiklu a několika kilogramy pelet. Touto metodou dosáhneš na dně toho správného rozruchu a využiješ potenciálu pelet naplno.

V případě, že se tato metoda ukáže jako velmi bohatá na úlovky ryb, ale bude se jednat převážně o menší ryby a ty se budeš chtít pokusit o lepší ryby, vyzkoušej chytat s kombinací boilies a pelet. Boilies je přece jen selektivnější a peletou mu dodáš bonusovou atraktivitu. Tato druhá možnost by byla naše první volba použití pelet...

Přejeme pěkný den!

#827 12. 1. 2010 Jaké je nejlepší místo pro vnadění boiliesem?

Martin: Dobrý den ,chci se zeptat jak a kde je nejlepší místo na zakrmování Boilisem. Děkuji M.

Nikl Team

Dobrý den Martine,

Váš dotaz je svým rozsahem mimořádně obsáhlý a komplexní odpověď na něj není možné poskytnout v rámci Poradny. Je to téma vhodné spíše na článek, ne-li rovnou sérii článků.

Často se říká, že každá voda je jiná a to, co platí na jednom jezeře, je na jiné vodě zcela bezvýsledné. A to je na kapraření právě to krásné - nelze obecně a pravdivě shrnout takovéto téma a dát jednoznačnou radu. Vždy se musíte snažit ryby lokalizovat a pokud se rozhodnete pro lov na nějakém místě, vždy byste měl být schopen si alespoň rámcově zdůvodnit, proč vnadíte a lovíte právě zde.

Abychom Vás ale nenechali úplně bez odpovědi - zaměřte se na tyto body.

  • Kapři mají rádi terénní zlomy a přechody hloubek. Hledejte podvodní valy a lavice -jejich vrcholy, svahy i úpatí.
  • Jakákoliv překážka na dně je pro kapra zajímavější než ploché dno bez nerovností.
  • Zarostlé okraje břehů, skloněné keře nad hladinou, leknínové porosty - to vše kapry přitahuje.
  • Na silně prochytávaných vodách se soustřeďte na klidnější, méně dostupná místa, kde mají ryby větší klid.

Přejeme pěkný den!

#764 5. 1. 2010 V čem je důvod mého neúspěchu?

Michal: Dobrý den:-), rád bych se zeptal..jezdím na výpravy za kapry tak kolem tech 3 dnů někdy i vice a míň na písáky nebo odstavná ramena kolem Pardubic,podarí se mi chytit většinu jen malich kapru 50-70cm..zakrmena mista partiklem(řepka,kukurice..)peletami a boiliem jsou převážně na nějaké lavici dycky..když přijde záběr tak je to třeba na dlouhou dobu jen jeden..nevíte kde dělám chybu??třeba málo vnazení nebo špatné místo?
Děkuji za odpoveď..:-)

Nikl Team

Dobrý den Michale.

Je velmi těžké určit přesný důvod Vašeho neúspěchu. To je skrze dotaz v naší poradně při tomto popisu takřka nemožné.

Pokud Vám jde o větší ryby, určitě se snažte vynechat úplně partikl, pelety a krmit pouze boilie.To nejlépe sušte delší dobu a zvolte větší průměry.

S pozdravem Nikl team.

#703 28. 12. 2009 (chyt a pust)

Martin: Dobrý den,ještě jednou já(Slezská harta), zkoušel jsem to už loni na jaře a podařilo se mi chytnout za 2 měsíce 2 kapry :((( . NEJ měl 59cm,pro mě KRASAVEC.Strávil jsem na tom místě opravdu hodně času(to už nejsou dny ale tydny) a kapři se tam ukazovali(na hladině), měl jsem masovej boilie,možná to bylo špatně.Na hartě už se chytl i 101 cm kapr,byl jsem u toho ale byl to ten říční kapr. Tak jakej by mohl bejt dobrej na jaře? PROSIM. Hodně štěstí v novém roce

Nikl Team

Dobrý den,

při tak velkém vynaloženém úsilí je poměrně nepravděpodobné, že by jste na dobrém místě nechytil více kaprů.

Pokud Vám na masové boilie nereagovali, můžete vyzkoušet jiné. My bychom Vám spíše doporučili změnit místo nebo ještě lépe lokalitu.

I když se změnou místa nebo boilie by se kýžený úspěch mohl jednou dostavit, vynaložený čas a úsilí by jste na vodě s "jistější" obsádkou velkých kaprů mohl využít mnohem efektivněji.

Hodně štěstí!

#698 27. 12. 2009 lov kapru(chyt a pust)

Martin Horsky: Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jak zakrmovat na dloho dobé chytání kapru,kolik ( cca KS) boilie deně.Teprve začínám a nevím jaký druh boilie mám používat na jaře,jaké háčky použít atd. Chtěl bych chytat na (slezská harta) jenom že , všude chodí spoustu lidi a tak jsem si našel místo kde je trochu klid ale bohužel je tam spoustu pařezu.prosím o radu jak daleko zakrmovat,když tam jde voda do hloubky,až do 12-15metru,chtěl bych krmit tak do 20 metru od břehu kde je hloubka asi tak 10-12 metru.Prosim o radu. Děkuji Martin H.

Nikl Team

Dobrý den Martine,

Vaše otázka je opravdu složitá a její zodpovězení by vydalo snad na knihu. V zásadě se dá říci, že dlouhodobé vnazení má smysl pouze na místě, o kterém víte, že jej kapři navštěvují a krmí se zde. Dlouhodobým krmením kaprům dodáte důvěru ve Vaši návnadu a poté je snažší je ulovit.

O Slezské Hartě máme informace, že se zde moc velkých kaprů nevyskytuje. Je to velice studená lokalita s ne zrovna dobrým růstovým potenciálem.

Pokud se opravdu rozhodnete pro lov na této vodě, zkusíme alespoň dvě menší rady.

Snažte se vnadit například večer, kdy by Vás nikdo neměl vidět a zkuste se zaměřit na místo, kde se kapři vyskytují, ale nehrozí zde takové riziko ztráty jako v pařezech.

Pokud jste ochoten přehodnotit celý Váš momentální plán na lov, doporučujeme tuto metodu:

Více než předkrmování se snažte vodu pozorovat. Čím více času u lokality strávíte, tím více ji poznáte a naučíte se lépe vyhodnocovat chování tamních kaprů. Poté se můžete pustit třeba do dlouhodobého vnazení...

Přejeme co nejvíce úspěchů do Nového roku, Nikl team.

«« předchozí 1 2 3 37 38 39 40 41 42 další »»